Panasonic 150 μF Capacitor 100 V dc, Surface Mount Solder - EEVFK2A151M 0125
RS Stock No.: 537-0663Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVFK2A151M
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
793mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
170mΩ
Series
FK SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
793mA
Leakage Current
3μA
170mΩ