Panasonic ERA 110 Ω, 1206 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.25 W - ERA8AEB111V
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
110Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
1206
Tolerance
±0.1 %
Packaging
Punched Carrier Tape
Power Rating
0.25W
Voltage
150V
Temperature Coefficient
-25 ppm/°C, +25 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA
Maximum Operating Temperature
155°C
Termination Style
Solder
Length
3.2mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
1.6mm
Height
0.6mm
Country of Origin
Japan
Product details
Panasonic ERA Series Size 1206 0.25W 0.1% 25ppm Metal Film Chip Resistors
Application
Standards
IEC 60115-8, JIS C 5201-8, EIAJ RC-2133A
Surface Mount - 1206 - 0.1 / 0.05%
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Resistance
110Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
1206
Tolerance
±0.1 %
Packaging
Punched Carrier Tape
Power Rating
0.25W
Voltage
150V
Temperature Coefficient
-25 ppm/°C, +25 ppm/°C
Automotive Standard
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA
Maximum Operating Temperature
155°C
Termination Style
Solder
Length
3.2mm
Standards/Approvals
RoHS
Width
1.6mm
Height
0.6mm
Country of Origin
Japan
Product details
Application
Standards