Phoenix Contact PLC-OSC-LPE-24DC/48DC/100 Solid State Interface Relay 3V dc, 48 V dc DIN Rail Screw
RS Stock No.: 851-6578Brand: Phoenix ContactManufacturers Part No.: 2903171
brand-logo
View all in Solid State Interface Relays
Technical Document
Specifications
Mounting Type
DIN Rail
Terminal Type
Screw
Depth
86mm
Series
PLC-OSC-LPE-24DC/48DC/100
Height
80mm
Length
6.2mm
Maximum Operating Temperature
+60°C
Dimensions
6.2 x 86 x 80mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Operating Temperature Range
-25 → +60°C
Manufacturer Part No.
Country of Origin
Germany
Product details
PLC-OSC Interface Relay
Screw connection
Yellow LED indicator
Operating temperature: -25 ºC to 60 ºC
Wide range of accessories also available
Approvals
CUL, GL, UL
Standards
IEC 60664, EN 50178, IEC 62103
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Specifications
Mounting Type
DIN Rail
Terminal Type
Screw
Depth
86mm
Series
PLC-OSC-LPE-24DC/48DC/100
Height
80mm
Length
6.2mm
Maximum Operating Temperature
+60°C
Dimensions
6.2 x 86 x 80mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Operating Temperature Range
-25 → +60°C