Schmersal IFL 10-30L-10TP 4,0M Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP IFL 250V ac 10 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 282-6442Brand: SchmersalManufacturers Part No.: IFL 10-30L-10TP 4,0M
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Length
100mm
Mount Type
Flush
Terminal Type
Cable
Maximum Supply Voltage
250V ac
Housing Material
Brass, Nickel Plated, Plastic
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
10mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
DIN VDE 0660-208, EN IEC 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
350Hz
Shielding
Shielded
Series
IFL
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
IP Rating
IP67
Length
100mm
Mount Type
Flush
Terminal Type
Cable
Maximum Supply Voltage
250V ac
Housing Material
Brass, Nickel Plated, Plastic
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
10mm
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
350Hz