SICK IQE17-05NNSKW2S Block Proximity Sensor NPN IQE17 30V 5 mm 30 V dc 10mA
RS Stock No.: 209-2571Brand: SICKManufacturers Part No.: IQE17-05NNSKW2S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
29.5mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
17mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Depth
17mm
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Shielded
Series
IQE17
Switching Current
10mA
Output Type
NPN
Country of Origin
Malaysia
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Block
Length
29.5mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Width
17mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Plastic
Maximum Detection
5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, EN 60529
Depth
17mm
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Shielded
Series
IQE17
Switching Current
10mA