TE Connectivity, HD Automotive Connector Female Cable 19 Way Wire Termination HD36-24-19SE
RS Stock No.: 473-886Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HD36-24-19SE
brand-logo
View all in Automotive Connectors
Technical Document
Specifications
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
19
Sub Type
Housing for Female Terminals
Termination Type
Wire
Gender
Female
Current
25A
Mount Type
Cable
Series
HD
IP Rating
IP67
Diameter
2.39mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
49.32mm
Standards/Approvals
Width
49.32mm
Housing Material
Aluminium
Country of Origin
United States
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
Automotive Connector
Number of Contacts
19
Sub Type
Housing for Female Terminals
Termination Type
Wire
Gender
Female
Current
25A
Mount Type
Cable
Series
HD
IP Rating
IP67
Diameter
2.39mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
49.32mm
Standards/Approvals
Width
49.32mm