TE Connectivity 3.9 kΩ Wirewound Resistor 7 W 5 % SBCHE63K9J
RS Stock No.: 206-1158Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SBCHE63K9J
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
3.9kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Length
38mm
Standards/Approvals
RoHS
Temperature Coefficient
±200 ppm/°C
Product details
SBC Series 7W, Axial
Flame-proof wirewound resistors with superior electrical and mechanical characteristics
Lead length allows vertical or horizontal mounting
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 7W 3.9K
P.O.A.Each (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
RES W/W 7W 3.9K
P.O.A.Each (Exc. VAT)
Technical Document
Specifications
Resistance
3.9kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
SBC
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
350°C
Length
38mm
Standards/Approvals
RoHS
Temperature Coefficient
±200 ppm/°C
Product details
SBC Series 7W, Axial
RES W/W 7W 3.9K