TE Connectivity SQBW20150RJ, 150 Ω 20 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 702-8027PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SQBW20150RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
150Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
20W
Series
SQ
Package/Case
Planar
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Technology
Wirewound
Termination Style
Tab
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
SQB Series 20W to 40W
Features
- Inorganic Flame Proof Construction
- Stable TCR 300ppm/°C
- Choice of Style
- Wide Value Range
-Temp. Op. -55°C to +250°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied in a Box) (Exc. VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
150Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
20W
Series
SQ
Package/Case
Planar
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C
Technology
Wirewound
Termination Style
Tab
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
SQB Series 20W to 40W
Features
- Stable TCR 300ppm/°C
- Choice of Style
- Wide Value Range
-Temp. Op. -55°C to +250°C