TE Connectivity 4.7 Ω Wirewound, Wirewound Resistor 7 W 5 % SQMW74R7J
RS Stock No.: 753-6717Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SQMW74R7J
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
5%
Packaging
Box
Axial/Radial
Radial
Technology
Wirewound, Wirewound
Series
SQM7
Automotive Standard
No
Minimum Operating Temperature
-55°C
Lead Pitch Radial
5mm
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
250°C
Height
9mm
Length
39mm
Standards/Approvals
No
Width
13mm
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C, ±300 ppm/°C
Country of Origin
China
Product details
7W SQM7 Series
Flameproof
Power rating of 7W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 1000V
Working Voltage 500V
Ideal for small batch production, development and R&D department
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
4.7Ω
Product Type
Resistor
Power Rating
7W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
5%
Packaging
Box
Axial/Radial
Radial
Technology
Wirewound, Wirewound
Series
SQM7
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Lead Pitch Radial
5mm
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
250°C
Height
9mm
Length
39mm
Standards/Approvals
Width
13mm
Temperature Coefficient
±300 ppm/°C, ±300 ppm/°C
Country of Origin
China
Product details
7W SQM7 Series
Flameproof
Power rating of 7W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 1000V
Working Voltage 500V