TE Connectivity THS255K6J, 5.6 kΩ 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 754-7146Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS255K6J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
5.6kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
THS25
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±30 ppm/°C
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound power resistors - THS25 Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
5.6kΩ
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
THS25
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
±30 ppm/°C
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Country of Origin
India
Product details