Vishay 470 μF Capacitor 25 V - MAL202136471E3 Axial
RS Stock No.: 850-5859Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL202136471E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
25 V
Construction
Axial Can
Packaging
Box
Height
18mm
Polarity
Polar
Length
18mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
450 mA
Termination Type
Axial
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
28μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
480mΩ
Series
21
Automotive Standard
No
Country of Origin
Austria
Product details
Vishay 021 ASM Series Aluminium Electrolytic Capacitors
Features:
• Long useful life: 2500 h to 8000 h at 85 °C
• Miniaturized, high CV-product per unit volume
• Charge and discharge proof
• Taped versions up to case Ø 15 mm x 30 mm
available for automatic insertion
• Polarized aluminum electrolytic capacitors, non-solid
electrolyte
• Axial leads, cylindrical aluminum case, insulated with a
blue sleeve
• Mounting ring version not available in insulated form
Applications:
• General purpose, industrial, automotive, audio-video
• Coupling, decoupling, smoothing, filtering, buffering
• Portable and mobile equipment (small size, low mass)
• Low mounting height boards, vibration, and shock
Resistant
Standards
CEI 384-4, DIN 41316
Axial 85°C
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 470 μF Capacitor 25 V dc, Axial, Through Hole Axial
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
25 V
Construction
Axial Can
Packaging
Box
Height
18mm
Polarity
Polar
Length
18mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10 mm
Pin Count
2
Capacitor Ripple Current
450 mA
Termination Type
Axial
Maximum Operating Temperature
85°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
28μA
Tolerance
±20 %
480mΩ
Series
21
Automotive Standard
No
Country of Origin
Austria
Product details
Features:
• Charge and discharge proof
electrolyte
blue sleeve
Applications:
Resistant
Standards
CEI 384-4, DIN 41316
Axial 85°C