XP Power Switching Power Supply, ECL15US05-S 5V dc, 3A, 15 W, Input 85V ac to 264V ac
Maximum Output Voltage
5V dc
Mount Type
Chassis
Power
15W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
3A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
26.4mm
Length
84mm
Weight
110g
Standards/Approvals
Width
34.5mm
Efficiency
78%
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
3A
Minimum Input Voltage
85V ac
The ECL series from XP Power offers an excellent range of single, dual and triple output, 5 W to 30 W, AC-DC power supplies. These ultra-compact power supplies are available in open-frame PCB, open-frame chassis mount, encapsulated PCB and encapsulated chassis mount versions. The range attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 84%.
5 W to 30 W AC-DC power supplies
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%
-20 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Maximum Output Voltage
5V dc
Mount Type
Chassis
Power
15W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
3A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
26.4mm
Length
84mm
Weight
110g
Standards/Approvals
Width
34.5mm
Efficiency
78%
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
3A
Minimum Input Voltage
85V ac
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%