XP Power Switching Power Supply, ECS100US48 48V dc, 2.1A, 100 W, Input 120 V dc, 80V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
100W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
2.1A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.3mm
Length
101.6mm
Weight
175g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
90%
Series
ECS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
2.1A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 80V dc
Product details
XP Power - ECS100 Series of AC-DC Power Supplies
The ECS100 series from XP Power offers an excellent range of open frame, 100 W power supplies, all of which have been IT and medically approved. These highly reliable, compact power supplies all feature low leakage current and less than 0.5 W no load input power. The range has an industry standard 2” x 4” footprint and all of the power supplies feature either a class I or class II construction. These power supplies are all convection-cooled with an efficiency of up to 90% and an operating temperature from -20 °C to +70 °C.
100 W, AC-DC power supplies
IT and medically approved
-20 °C to +70 °C Operating temperature
<0.5 W no load input power
4” x 2” packaging footprint
Low leakage current
Up to 90% efficiency
Open frame
Switch Mode - XP Power
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
48V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
100W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
2.1A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.3mm
Length
101.6mm
Weight
175g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
90%
Series
ECS
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
2.1A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
120, 80V dc
Product details
100 W, AC-DC power supplies
IT and medically approved
<0.5 W no load input power
4” x 2” packaging footprint
Low leakage current
Up to 90% efficiency