XP Power Switching Power Supply, EPL225PS12 12V dc, 18.75A, 225 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
225W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
18.75A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
29.6mm
Length
101.6mm
Weight
195g
Standards/Approvals
EN 60950-1, IEC 60950-1, UL 60950-1, CSA22.2 No. 234 per cUL
Width
50.8mm
Efficiency
93%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
18.75A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
XP Power - EPL225 Series Switch Mode Power Supply
Features and Benefits
150 W convection / 225 W forced-cooled ratings.
ITE approved.
High-power density.
12 V output fan.
Up to 95% efficiency.
2" x 4" footprint, with a 1.26" low profile.
Switch Mode - XP Power
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
225W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
18.75A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
29.6mm
Length
101.6mm
Weight
195g
Standards/Approvals
Width
50.8mm
Efficiency
93%
Series
EML
Maximum Input Voltage
264V ac
Output Current
18.75A
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Features and Benefits
ITE approved.
High-power density.
12 V output fan.
Up to 95% efficiency.