Microchip PIC16F1503-I/P, 8 bit PIC, PIC16F1503 Microcontroller, 20 MHz, 3.5kB FLASH, 14-Pin PDIP
RS Stock No.: 144-5813Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC16F1503-I/P
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F1503
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
14
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
128bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
12
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.95mm
Length
19.69mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2.3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
ISO/TS 16949
ADCs
10 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Thailand
Product details
PIC16F1503 8-Bit Flash Microcontrollers
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
49 Instructions
16 Level Hardware Stack
16 MHz Internal Oscillator – Selectable Frequency Range 16 MHz to 32 kHz
12 I/O Pins
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Programmable Low Power Brown-Out Reset (LPBOR)
Extended Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
In-Circuit Debug (ICD)
Peripherals
8 Channel 10-bit Analogue to Digital Converter (ADC)
Digital to Analogue Converter (DAC)
Two Comparators
Voltage Reference
Two 8-bit Timers
One 16-bit Timer
Four 10-bit PWM Modules
Master Synchronous Serial Port (MSSP) with SPI and I2C
Two Configurable Logic Cell (CLC) Modules
Complimentary Waveform Generator (CWG)
Click here to find out more
You may be interested in
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
PIC16F1503
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
14
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
128bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
12
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.95mm
Length
19.69mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
2.3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
ISO/TS 16949
ADCs
10 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Thailand
Product details
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
49 Instructions
16 Level Hardware Stack