Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Through Hole - ECA1VM471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
150%
Country of Origin
Malaysia
Product details
M Series
Smaller than SU series
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
MA
Dissipation Factor
150%