Rubycon 100μF Electrolytic Aluminium Electrolytic Capacitor 200V dc, Through Hole - 200BXC100MEFC16X20
RS Stock No.: 751-1061Brand: RubyconManufacturers Part No.: 200BXC100MEFC16X20
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
100µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
12000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.42A
Leakage Current
Tolerance
±20%
Series
BXC
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 2) (Exc. VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Capacitance
100µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
12000h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
1.42A
Leakage Current
Tolerance
±20%