Texas Instruments, 10 V Linear Voltage Regulator, 100mA, 1-Channel, ±5% 8-Pin, SOIC UA78L10ACD
RS Stock No.: 145-0128Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: UA78L10ACD
brand-logo
View all in Voltage Regulators
Technical Document
Specifications
Maximum Output Current
100mA
Regulator Type
Linear Voltage
Output Voltage
10 V
Number of Outputs
1
Line Regulation
175 mV
Accuracy
±5%
Load Regulation
90 mV
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Output Type
Fixed
Dimensions
4.9 x 3.91 x 1.58mm
Height
1.58mm
Minimum Operating Temperature
0 °C
Minimum Input Voltage
12.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
25 V
Width
3.91mm
Length
4.9mm
Product details
μA78 Series Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
The Texas Instruments μA78 families are linear voltage regulators that cover a range of fixed output voltages from 2.6 V to 15 V.The three terminal positive voltage regulators offer thermal overload shutdown and internal current limiting. There is no need for external components although it is possible to adjust the voltage and current with external devices. The TI positive linear regulator IC produces an output current of 1.5A for the μA78 series, 0.1A for the μA78L version and the μA78M offers 0.5A current output. It is used in a wide variety of applications including on-card regulation which eliminates problems that occur with single point regulation also suitable in telecommunications, computing and portable device applications.
Output Current: 1.5 A (μA78xx); 0.1 A (μA78Lxx) and 0.5 A (μA78Mxx)
Internal Thermal-Overload Protection, Internal Short-Circuit Current Limiting
Output Transistor Safe-Area Compensation
High Power-Dissipation
Linear Voltage Regulators, Texas Instruments
A range of fixed and adjustable Linear Voltage regulators from Texas Instruments. The range includes both positive and negative polarity devices with output current ratings from 100mA up to 5A.
Click here to find out more
View all in Voltage Regulators
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Tube of 75) (Exc. VAT)
P.O.A.
Specifications
Maximum Output Current
100mA
Regulator Type
Linear Voltage
Output Voltage
10 V
Number of Outputs
1
Line Regulation
175 mV
Accuracy
±5%
Load Regulation
90 mV
Mounting Type
Surface Mount
Polarity
Positive
Package Type
SOIC
Pin Count
8
Output Type
Fixed
Dimensions
4.9 x 3.91 x 1.58mm
Height
1.58mm
Minimum Operating Temperature
0 °C
Minimum Input Voltage
12.5 V
Maximum Operating Temperature
+125 °C
Maximum Input Voltage
25 V
Width
3.91mm
Length
4.9mm
Product details
High Power-Dissipation