PIC18LF13K22
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
PIC
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
256bit
Maximum Supply Voltage
3.6V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
18
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.85mm
Length
7.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V
ADCs
12 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC18F1xK22 8-Bit Flash Microcontrollers
Microcontroller Features
16 MIPS Max. CPU Speed
75 Instructions – 83 with Extended Instruction Set Enabled
31 Level Hardware Stack
Configurable Internal Oscillator – Selectable Frequency Range 16 MHz to 31 kHz
18 I/O Pins
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Oscillator Start-Up Timer (OST)
Brown-Out Reset (BOR)
Extended Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
In-Circuit Debug (ICD)
eXtreme Low-Power Features
Sleep Mode: 34 nA
Watchdog Timer: 460 nA
Timer1 Oscillator: 650 nA @ 32 kHz
Peripherals
10-bit Analogue-to-Digital Converter (ADC) – 12 Channels
Comparator Module
Voltage Reference Module
Three 16-bit Timers
One 8-bit Timer
One Enhanced Capture, Compare, PWM Module
Master Synchronous Serial Port (MSSP) Module with SPI and I²C
Enhanced Addressable Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART)
SR Latch Module
Stock information temporarily unavailable.
Production pack (Tube)
10
Production pack (Tube)
10
| Quantity | Unit price | Per Tube |
|---|---|---|
Technical Document
Specifications
Series
PIC18LF13K22
Package Type
SSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
PIC
Program Memory Size
8kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
256bit
Maximum Supply Voltage
3.6V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
18
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.85mm
Length
7.5mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V
ADCs
12 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
Microcontroller Features
16 MIPS Max. CPU Speed
31 Level Hardware Stack
18 I/O Pins
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Brown-Out Reset (BOR)
Extended Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Debug (ICD)
eXtreme Low-Power Features
Sleep Mode: 34 nA
Watchdog Timer: 460 nA